Kahden päivän kalastusreissu kalaisaan saaristoon
Irtiotto arjesta. Kahden päivän kalastusreissu kalaisaan saaristoon mökkimajoituksella
2 päivää
Helppo
Kuvaus
Tällä reissulla pääsette taatusti rentoutumaan ja kalastamaan täysillä. Tule viettämään 2 päivää kalastaen kalastusoppaan kanssa Kotkan saaristossa. Voit tulla perheen, ystävien tai työporukan kanssa. Voit olla täysin aloittelija tai kokeneempi konkari, tämä reissu sopii kaikille. Tähän kalastusreissuun mahtuu korkeintaan 4 osallistujaa.Tukikohtanne löytyy luonnon kauniissa ja rauhallisessa Vuorisaaressa, joka sijaitsee 10km mantereelta. Ympäröivät kalaisat kalavedet mahdollistavat hauen-, ahvenen-, kuhan- ja meritaimenenkalastuksen. Pääsette paikallisen kokeneen kalastusoppaan kanssa kalastamaan seudun parhaat kalapaikat huippukalustolla ja välineillä. Saaressa majoitutte rantamökissään. Mökiltä maisemat aukeavat aavalle merelle. Mökin keittiöstä löytyy jääkaappi, sähköliesi, mikroaaltouuni, kahvinkeitin ja ruokailuvälineet. Mokin lisäksi rannasta löytyy oma puusauna vapaassa käytössä. Wc:nä saaressa toimii ulkohuussi. Mökki on sähköistetty ja tarvittava juoma/pesuvesi löytyy valmiina käyttöönne.
¶ ¶Kalastussesongit (vaihtelevat alku-ja loppukaudesta jäätilanteen mukaan):
¶Hauki:15.04-15.12
¶Ahven: 15.06-15.12
¶Kuha: 21.06-15.12
¶Meritaimen: 15.04-31.05 ja 01.10-15.12
¶ ¶Päivä 1
¶klo 9.00 Venekuljetus Vuorisaareen Sapokan vierasvenesatamasta
¶klo 9.30 Saapuminen saaristomökille
¶klo 10.00 Varustautuminen ja kalastusretken lähtölaukaus kalastusoppaan johtamana
¶klo 13.00 Ruokatauko saaressa
¶klo 14.00 Kalastus jatkuu
¶klo 17.00 Paluu mökille ja saunan lämmitykseen
¶Päivä 2
¶Klo 09.00 Varustautuminen ja kalalle lähtö mökin laiturilta
¶klo 12.00 Ruokatauko saaressa
¶klo 13.00 Kalastus jatkuu
¶klo 16.00 Paluu mökille
¶klo 16.30 Venekuljetus mantereelle
¶klo 17.00 Saapuminen Sapokan vierasvenestamaan
¶Hintaan sisältyy
• Venekuljetukset Kotkan Sapokka-Vuorisaari-Kotkan Sapokka
¶• Majoitus saaristomökissä ja loppusiivous
¶• Liinavaatteet ja pyyhkeet
¶• Rantasauna
¶• Sertifioidun kalastusoppaan palvelut kahtena päivänä
¶• Kaikki kalastukseen tarvittavat kalastusvälineet
¶• Kalastusoppaan vene ja polttoaineet
¶• Kahvit ja juomavesi kalaretkillä
¶• Grillimakkarat kalaretkillä. Nautitaan toiveiden mukaan joko rannassa tai veneessä.
¶• Pelastusliivit
¶• Erikseen pyydettäessä lämpöhaalarit ja saappaat, löytyy aikuisten koot. Ilmoita kokosi.
¶• Lakisääteiset vastuuvakuutukset
¶Hintaan ei sisälly
Huomioithan
- Jos tauolla maistuisi muuta kuin oppaan grillaama makkara se on mahdollista. Voimme järjestää saaristolounaan lisähinnasta. Kysy erilaisista vaihtoehdoista. Ruokatilaukset tehdään viimeistään 48 tuntia ennen tapahtuman alkua sopimalla matkanjärjestäjän kanssa (Predator Fishing Finland Oy). Ruokatauolla voi myös syödä omat eväät niin halutessaan.
- Veneemme ovat heittokalastukseen suunniteltuja ja varusteltuja. Niistä löytyy viimeistä huutoa olevaa kaikuluotaustekniikkaa, mm.liveluotain jolla pystytään tarkkailla vedenalaista maailmaa reaaliaikaisesti. Veneestä löytyy myös keulasähkömoottori, heittotasot ja laadukkaat kalastusvälineet kalastajien iloksi. Sen lisäksi mahdollinen saaliskala pysyy taatusti tuoreena rantaan asti veneen kiertovesisumpussa. Niin halutessaan opas voi päivän päätteeksi fileoida saaliin valmiiksi ja antaa hyvät vinkit kalan oikeaoppiseen perkaamiseen.
- Jos tulet kalastusretkelle omalla vaatetuksella, muista ottaa kesälläkin kaiken varalta lämmin- ja vettä hylkivä vaatetus mukaan. Suomen kesä on arvaamaton. Vaikka mantereella olisi lämmintä, merituulet voivat olla ajoittain kylmiä ja sadekuuro yllättää.
- Pidätämme oikeuden perua kalastusretken sääolosuhteisiin vedoten. Jos sääolosuhteet ovat vaaralliset kovan tuulen, ukkosen tai lähtösataman jäätymisen vuoksi, joudumme perua tapahtumaan. Ensisijaisesti yritetään sopia toinen päivä muuten maksu palautetaan täysimääräisesti jos tapahtumaa ei olla päästy aloittamaan. Kalastusopas arvioi ennen jokaista kalastusretkeä sääolosuhteet ja päättää voidaanko tapahtumaa järjestää turvallisesti.
Mitä minun tulee tuoda mukana?
- Säähän sopiva vaatetus. Vaihtoehoisesti lämpöhaalarit ja saappaat järjestyy kauttamme kylmillä keleillä. Tästä on aina sovittava erikseen matkanjärjestäjän kanssa (Predator Fishing Finland Oy) viimeistään 48 tuntia ennen lähtöä. Tarvitsemme aina tapahtuman osallistujien vaatekoko.
- Omat eväät oman maun mukaan. Mökissä ruoanvalmistus itsenäisesti